Farmakologiczne leczenie uzależnienia od alkoholu

Uzależnienie od alkoholu to choroba, która wymaga od terapeuty zastosowania różnych metod. Podstawą leczenia pozostaje psychoterapia i mitingi grup AA, ale często terapia wspierana jest przez środki farmakologiczne, polepszające kondycję uzależnionego i zwiększające jego szanse na pozostanie w abstynencji.

Kiedy sięgnąć po leki?

Nie każdy uzależniony wymaga zastosowania środków farmakologicznych. Jeżeli uzależnienie nie jest długotrwałe a pacjent cechuje się mocną motywacją pozostania w trzeźwości, może wystarczyć sama psychoterapia. O tym czy i kiedy należy zacząć przyjmować leki, decyduje lekarz i terapeuta. Uzależnienie od alkoholu często wiąże się ze stanami depresyjnymi, dlatego terapię wspomaga się stabilizatorami nastroju i antydepresantami.

Wskazania do leczenia farmakologicznego

Wielu pacjentów wymaga użycia środków farmakologicznych. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku osób o dużych problemach z abstynencją, cierpiących na choroby psychiczne, borykających się z głęboką depresją, bądź będących w złej kondycji fizycznej, która zmusza do zachowania natychmiastowej i długotrwałej trzeźwości.

Leki stosowane w terapii uzależnień

Choroba alkoholowa w Polsce od lat była najczęściej leczona Esperalem. Jego działanie jest jednak bardzo silne i w wielu przypadkach niebezpieczne. Esperal nawet przy niewielkich dawkach alkoholu wywołuje nieprzyjemne objawy, przy większych może dojść do zaburzeń rytmu serca, drgawek a nawet do zgonu. Z tego powodu coraz częściej stosuje się leki o łagodniejszych działaniu takie jak ograniczający głód alkoholowy Akamprozat czy zmniejszające potrzebę picia Naltrekson i Nalmefen. Ten ostatni jest szczególnie wygodny, gdyż nie wymaga systematycznego stosowania. Zażywa się go jedynie w przypadku, kiedy planowane jest spożycie alkoholu.

Niezależnie od zastosowanego środka należy pamiętać, że farmakologiczne leczenie uzależnienia od alkoholu nie będzie efektywne, jeżeli nie poprzedzi go detoksykacja i nie będzie mu towarzyszyć psychoterapia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *