Fazy alkoholizmu

Choroba alkoholowa to przypadłość, w k której możemy wyróżnić kilka etapów. Najbardziej znany podział wprowadził Elvin Morton Jellinek. Wyróżnił on cztery fazy alkoholizmu. Każda z nich charakteryzuje się innymi, coraz bardziej nasilonymi objawami. Jakie są fazy alkoholizmu i jak je rozpoznać? Znasz kogoś kto jest w jakiejkolwiek z niżej wymienionych faz alkoholizmu? Skieruj go na terapię – leczenie alkoholizmu w Medox – wejdź na medox.org.pl.

1. Faza wstępna – może trwać kilka miesięcy lub kilka lat. Potencjalny alkoholik zaczyna sięgać po alkohol, aby przezwyciężyć stres i napięcia. Jeszcze nie pije w samotności, ale zaczyna szukać towarzystwa i okazji do napicia się. Z czasem alkohol staje się jedynym sposobem na odprężenie i radzenie sobie z problemami.

2. Faza ostrzegawcza – coraz częściej zaczynają pojawiać się luki pamięci czy potocznie mówiąc „urwanie filmu” – człowiek nie pamięta co się z nim działo, choć nie stracił przytomności. Zaczyna się coraz częstsze szukanie okazji do napicia. Nieznacznie obniża się tolerancja na alkohol. Osoby takie często zaczynają pić w samotności. Pojawia się poczucie winy.

3. Faza krytyczna – utrata kontroli nad piciem. Całe życie zaczyna kręcić się wokół alkoholu. Zauważyć można pierwsze objawy uzależnienia, choć jednocześnie problem ten jest nadal wypierany. Człowiek popada w ciągi alkoholowe z krótkimi okresami abstynencji. Gwałtownie spada samoocena i kondycja psychiczna.

4. Faza przewlekła – picie ciągłe. Dzień rozpoczyna się od alkoholu. Nawet kilka kieliszków wystarcza, aby się upić. Zaczynają się problemy zdrowotne a wyjście z ciągu alkoholowego kończy się objawami zespołu abstynenckiego: bóle głowy, wymioty, lęki. Mogą pojawić się psychozy alkoholowe.

Poszczególne fazy alkoholizmu różnią się od siebie narastającym stopniem nasilenia. Należy jednak pamiętać, że alkoholizm poprzedzają symptomy ostrzegawcze. Jeżeli pierwsze objawy zostaną w porę zauważone, istnieje prawdopodobieństwo, że choroba zostanie zatrzymana we wczesnym stadium rozwoju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *