Leczenie padaczki przez neurologa

Padaczka, inaczej zwana epilepsją, to zespół złożonych zaburzeń neurologicznych, które są ściśle powiązane z napadami padaczkowymi. Takie napady pojawiają się w wyniku tymczasowych zaburzeń w funkcjonowaniu mózgu. Objawiają się one gwałtownymi wyładowaniami bioelektrycznymi, które fizycznie są widoczne jako mimowolne drgania i skurcze mięśni całego ciała. Jeśli zostanie u nas zdiagnozowany jakikolwiek rodzaj padaczki, koniecznie musimy udać się do lekarza specjalisty – neurologa.

Leczenie tego schorzenia, jest ściśle uzależnione od rodzaju padaczki, który zostanie u nas rozpoznany. Najczęściej stosowaną metodą, jest leczenie farmakologiczne. Neurolog zapozna się dokładnie z występującymi u nas objawami i chorobami współtowarzyszącymi. Wypyta również o zażywane dodatkowo leki, które mogą wchodzić w interakcje z lekami przeciwpadaczkowymi. Wbrew pozorom to bardzo ważne, ponieważ błędnie dobrane leki, mogą doprowadzić do pogorszenia stanu pacjenta, a to jeden z najgorszych scenariuszy. W dzisiejszych czasach, leczenie farmakologiczne, daje szansę całkowitej kontroli choroby, nawet u 80% leczonych. Podczas farmakoterapii może się pojawić wiele skutków ubocznych, takich jak bóle głowy, nudności, uczucie zmęczenia czy senność, każdy z tych objawów również należy zgłosić lekarzowi prowadzącemu. Wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo na wyeliminowanie go.

Poza leczeniem farmakologicznym, możliwe jest również leczenie zabiegowe. To rozwiązanie jest stosowane przede wszystkim u chorych z padaczką lekooporną, czyli taką, w opanowaniu której, nie pomaga nawet kombinacja kilku różnych lekarstw. W tym wypadku pacjenci także przechodzą kwalifikację, którą nadzoruje ściśle neurolog. Na podstawie dokładnego wywiadu, podejmowana zostaje decyzja o mniej, lub bardziej inwazyjnej metodzie zabiegowej. Do najczęściej stosowanych metod zabiegowych, zaliczamy wszczepienie do mózgu stymulatorów i neurostymulatorów oraz operacje bardziej skomplikowane jak przecięcie połączenia między półkulami mózgu, usunięcie części mózgu, w której znajduje się ognisko padaczkowe, czy nawet usunięcie jednej półkuli mózgu.

W każdym wypadku, najważniejsze jest, abyśmy znajdowali się pod ścisłą kontrolą lekarza prowadzącego i stosowali się do jego zaleceń. To daje nam największą szansę na wyzdrowienie i powrót do normalnego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *