Czym jest depresja i alkoholizm?

Alkoholizm to przewlekła choroba objawiająca się potrzebą ciągłej nietrzeźwości. Jest to zaburzenie niezwykle trudne do wyleczenia. Ze względu na fakt, że alkoholizm jest klasyfikowany jako choroba, niesie on za sobą szereg konsekwencji dla osoby chorej i dla otoczenia alkoholika. Ze względu na to, że alkohol wpływa negatywnie na postrzeganie własnej osoby i otaczającego nas świata, choroba ta często łączy się z przemocą, czy ciągnie za sobą inne zaburzenia, jak choćby zespół Otella, zwany potocznie obłędem alkoholowym.
Depresja natomiast jest przewlekłą chorobą, która zaburza kontrolę emocje, wpływa na samopoczucie. Nazywana jest choroba współczesnych ludzi. Ciężko do końca wyodrębnić przyczyny, z jakimi wiąże się ta choroba, bo tak naprawdę wszystko zależy od psychiki chorej osoby. Nie powinno to być jednak nigdy oceniane, a osoba dotknięta tym schorzeniem powinna otrzymać wsparcie i pomoc specjalistów. Nie każdy przypadek depresji łączy się z samobójstwem, ale nikt w trudnych momentach swojego życia, nie powinien zostać sam.

Czym te choroby się łączą?
Depresja, jak i alkohol wpływają negatywnie na psychikę człowieka. Zaniżają istotnie jego samoocenę, osoba chora czuję, że wyrządza innym krzywdę swoim istnieniem. Nie potrafi odnaleźć się w codziennym życiu, popada w inne używki, działania destrukcyjne (samookaleczenie się). Na pewno są to choroby przewlekłe, nie leczone, mogą prowadzić do tragicznych skutków. Osoba chora musi okazać jednak chęć podjęcia terapii.

Leczenie depresji alkoholowej
Leczenie depresji wywołanej alkoholem jest niezwykle trudne. Wymaga wiele żmudnej pracy, niezwykłego zaparcia i samokontroli. Często jest to przyczyną rezygnacji pacjentów z terapii opierającej się często na pracy psychologa lub psychiatry. Dlatego tak niezwykle ważne jest wspieranie pacjenta w trakcie leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *